Boris Kokalj je Naivni duh. To je podkast Inštituta Gajst, kjer naivneži, nevedneži in radovedneži iščemo odgovore na zahtevna mednarodna vprašanja

Boris in Luka se počta na kavč in v pičli urci obdelata zunanjo politiko, notranjo politiko, memepejdže in knjige. Lahko bi rekli, da je Luka Mesec za današnje novoobrazne standarde že kar starosta slovenske politične scene. Sivi lasje so dokaz in trademark! Pri pičlih 37ih ima deset let izkušenj in mnogo naših mladih poslušalcev se ne spomne obdobja, ko Levica, ki jo je pomagal ustanoviti, ni obstajala kot stranka. No sedaj je že dve leti v vladi, dogajajo se spremembe, prevzema se odgovornost, delajo se razmisleki in premisleki, tvega se, delajo se napake. 

S podpredsednikom vlade, ministrom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, dolgoletnim koordinatorjem Levice, ljubiteljem low-fi underground memepejdžov in dobre literature se pogovarjamo o preteklih volitvah v Brexitlandu in v Franciji. ZDA in EU volitve nam ne uidejo. Sprašujemo se o rabi termina fašizem v sodobnem političnem diskurzu, vlogi Levice pri sprejemanju zunanjepolitičnih odločitev, njihovem stališču do zveze NATO in Ukrajine. Mesec pove, da ga zanima tudi diplomatska kariera. Ne še, počasi, pravi. Nekaj tudi o političnem marketingu. SD ali Gibanje Svoboda? Mladen Dolar ali Alenka Župančič? Seltzer v Ferdiju ali pivo v Pritličju? Zelo za + ali zadržan? In pa seveda, čustva ali razum. 35ka je banger. 

Luka je bil Zelo za +. Mi pa tudi. Akcija.

Nemoremo potegniti preproste sinteze tega pogovora v enem naslovu. Preprosto sta modela povedala toliko zanimivih zadevc. Necenzurirano. S kom smo se pogovarjali?

Boris se je na kavč usedu s Cirilom Horjakom. Stripovc, Prešernov nagrajenec, avtor več kot 2000 risb za Večer (med katerimi so kakšne tudi dobre), predavatelj, oče štirih otrok, kantovnsko razumski človek, ki preferira čustva, absolutna gofjla v najboljšem pomenu te besede, velik prijatelj našega inštituta in seveda tudi avtor slavne majice “EU je Ringlšpil”. 

Odpirali smo vse, kar se je v razumnem časovnem okviru s Cirilom dalo odpreti. Kako je prišlo do sodelovanja z gajstom, kakšne so njegove izkušnje z risanjem politične satire, kako razmišlja o prihodnosti EU in prihodnosti Bližnjega Vzhoda. Naša najljubša 35ka do zdej je na tem podkestu! Brez odlašanj, dame in gospodje, Ciril Horjak aka. Dr. Horowitz, aka. Bog, aka. Care. Naš prijatelj. Tole bo za vedno!

Boris je Arino vprašal, če lahko mladinski delegati v OZN kaj spremenijo? Arina misli, da lahko. Drugače tega ne bi počela. Debata teče o plenarnih zasedanjih v New Yorku, pisanju govorov v Ženevi, pogovoru s folkom v Sloveniji in vseh izzivih zastopanja glasu mladih v svetu. Zakaj in kako postati mladinski delegat? Jih kdo posluša? Kdo se jih boji? Lahko rečejo, kar si mislijo ali morajo slediti politiki države, z mandatom katere govorijo? Pogovarjala sta se tudi o študiju mednarodnih odnosov in kaj je njo nahajpal, da dela, kar dela. Ne bi bli gajst, če ne bi vprašal 35 neumnosti… , vino ali cheap vodka, globallis ali gajst? Pičimo. Forever

Ob drugi obletnici totalne vojne v Ukrajini se Boris na kavč usede z Boštjanom in modela se lotita vseh jedi po spisku. Gaza, Bibi, rešitev dveh držav, Ukrajina, vprašanje fronte, orožja, denarja, Navalny, volitve v ZDA, podnebje, pisanje romanov, osebne zgodbe, novinarska odgovornost, vojno poročevalstvo in prijateljstva, ki ostanejo za vedno. 
Ob poplavi umirjenih in “resnih analiz”, ki jih v zadnjih dnevih spremljamo v mainstream medijih, smo prav potrebovali malo čustvenega odziva na zadeve. Z emocijami vendarle pokažemo, da nam je mar. Al kaj?? Ta sterilnost bilda apatično demokratično telo. 35ka na koncu je samo češnja na vrhu veganske torte. Gajst za vedno!

Bo Palestina kdaj nehvležen otrok OZN? Kako je Slovenijo predstavljati na najvišji ravni? Prva epizoda druge sezone Naivnega duha postreže s poslastico za prave zunanjepolitične sladokusce. Z Borisom se pogovarja nihče drug kot prof. Dr. Danilo Türk. Bivši predsednik Republike Slovenije, diplomat, predstavnik Slovenije v varnostnem svetu OZN, tudi v času prvega nestalnega članstva, politični svetovalec Kofi Annanu, vodja mednarodnega panela za vodo, predsednik madridskega kluba, profesor mednarodnega prava in avtor učbenikov, ki jih še danes zagrizeno beremo in študiramo. Prepričani smo, da ni dijaka, študenta, profesionalnega diplomata, novinarja, politika ali ljubitelja politike, ki si bo privoščil tole zamuditi. Vsaka sekunda tega pogovora šteje. Brez heca. 35ka? Seveda. In to kako. Gajst!

Boris in Vlado si nadaneta božične kapce, primeta za kuhanca in snameta rokavice. V dobesednem smislu in figurativno – ne držita se nazaj! Dr. Prebilič po slovenskih kriterijih ni nov obraz. Uspešen župan največje slovenske občine, obramboslovec, zgodovinar, nekdanji kandidat za predsednika RS. Pravo vprašanje pa je, kaj bo sedaj? Ne le s svetom, kjer vojnam ne vidimo konca, in razdeljenim slovenskim političnim prostorom, temveč tudi z njegovo politično kariero. Se pripravlja na ponoven naskok na stopničko višje (bolje drugačne) odgovornosti? Pa še k resnim vprašanjem: Alan Ford ali Zagor? Maš demenco ali Zmelkow? Aja, sori, sori. Mac Demarco… meri krismas. 
Dr. Vasilka Sancin je strokovnjakinja iz področja mednarodnega javnega prava. Nekaj izkušenj si je nabrala tudi v diplomaciji, je članica Svetovalnega odbora Združenih narodov za človekove pravice, vodi inštitut za mednarodno pravo in mednarodne odnose in že 20 let predava na pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Ve torej stvar ali dve o  Boris se je z našo gostjo in njeno prikupno psičko (ki ima na pravni že legendaren status) pogovarjal o vesolju, morju, mednarodni kriminalni odgovornosti posameznika, Palestini in Izraelu. Ta je za sladokusce in tiste, ki bodo mednarodno pravo še vzljubili. Ius ad bellum ius in bello, psi ali mačke, Vasilka ali prof. dr. Sancin? Akcija.

Boris sits down with the current German ambassador to Slovenia, Adrian Pollmann, and asks him about the delights and difficulties of having a big family while being an active diplomat. Ambassador Pollmann is the perfect person to ask. Why? He shares the mandate of the ambassador with his wife, which is a first for German diplomacy.  Apart from this, they dive into bilateral relations between Slovenia and Germany and the current state of affairs in the Middle East. But this episode is about more than just international politics and diplomacy, its about showing young people that if you really want it, there is a way. Gajst!

Dafina Peci (Albania) , Julian Stöckle (Germany), Tara Miler (Slovenia),  Justinan Kulys (Lithuania)  and Pryanka Ramini Lalla (Trinidad and Tobago)  join Boris for a special episode. They sat down on the sidelines of the Young Bled Strategic Forum 2023 to talk about their projects, popping bubbles, the importance of thinking, being persistent and enjoying  sleepless nights. They get into security topics, EU enlargement, youth organisations, UNICEF work, Zeitenwende, Russian aggression on Ukraine, climate politics and global north vs. global south perceptions. Boris did what Boris does in his perfect slav english. Finally an episode for our non-Slovenian followers. Individual climate action or top down policies? Freeriding or 2%? Berghein or KitKat? Dafina Peci (Albania) , Julian Stöckle (Germany), Tara Miler (Slovenia),  Justinan Kulys (Lithuania)  and Pryanka Ramini Lalla (Trinidad and Tobago)  join Boris for a special episode. They sat down on the sidelines of the Young Bled Strategic Forum 2023 to talk about their projects, popping bubbles, the importance of thinking, being persistent and enjoying  sleepless nights. They get into security topics, EU enlargement, youth organisations, UNICEF work, Zeitenwende, Russian aggression on Ukraine, climate politics and global north vs. global south perceptions. Boris did what Boris does in his perfect slav english. Finally an episode for our non-Slovenian followers. Individual climate action or top down policies? Freeriding or 2%? Berghein or KitKat?

V dvajsetletni karieri v diplomaciji je Peter Grk služboval v Kobenhavnu, Ankari, Bruslju, New Yorku, svetoval ministrom in predsednikom vlad. No, mi mislimo, da je svoj pravi passion našel kot vodja carske ekipce Blejskega Strateškega Foruma. Pomoje se strinja z nami!Z Borisom se pogovarjata o vseh vidikih foruma, o vodni diplomaciji, podnebju in trajnosti, mehki moči Slovenije, Bosni in Hercegovini v EU, Young BSFju, kaotičnih in smešnih momentih, Žižkovih night owl sešnih in diplomatskem bingu.  Govorita tudi o solidarnosti in pomenu slovenskega članstva v EU v trenutkih,  ko je težko biti sam. 

Mladinska delegatka EU v OZN, članica mladinskega posvetovalnega odbora predsednice republike, bivša slovenska mladinska delegatka v OZN. Ob vsem tem se hoče Boris z Lucijo pogovarjati o žurkah v New Yorku. No, ne uspe mu čist,  več govorita o njeni neprofesionalni – profesionalni mladinski diplomatski karieri.  Zanima ga, kakšna, če sploh kakšna, je vloga mladih v tako velikih organizacijah, kot je OZN. Bo predsednica Nataša Pirc Musar poslušala svoj novoustanovljeni mladinski posvetovalni odbor, kako je do tega sodelovanja prišlo? Debatirata o protestiranju okoli podnebnih sprememb, položaju ženske v javnem življenju, pomenu izobraževanja in konceptu naslednjih generacij.  Ljubljana ali New York?  Politika ali diplomacija? Karl Sagan ali Francis S. Fitzgerald?  Velezanimivo. 


Novinar, voditelj osrednje slovenske zunanjepolitične oddaje Globus, režiser dokumentarnih filmov, strasten poznavalec španske in britanske politike, njegov najnovejši dokumentarec “Preobrazba” se ukvarja z zelenim prehodom v ZDA. V zahvalo svoje diplomske naloge je leta 2008 zapisal: “Sedaj pa na pot novinarstva! Nekateri pravijo, da je težka. Bomo videli …” .

Boris ga po skoraj 20 letih dela na RTV sprašuje o vlogi medijev v zunanji politiki. Zanimajo ga zgodbice iz terena, se je kdaj znašel v nevarnosti, ga je kaj res presenetilo? Pogovarjata se o katalonskem referendumu, Brexitu, nestalnem članstvu v Varnostnem svetu, ameriški poti do razogličenja. Adrijan se na prošnjo Borisa postavi v vlogo zunanjega ministra. Kje se informira, kako pristopi k pripravi novic? Pogovarjata se tudi o tem, kdo je njegov novinarski vzor. Bangladeš ali Neubar? Dnevnik ali Odmevi? Okoljski optimizem ali okoljski alarmizem? Vse to v Naivnem duhu. 

Mednarodni pravnik, diplomat, akademik, profesor, ustavni sodnik, svetovalec predsednika za zunanje zadeve in še bi lahko naštevali.  Ob vsem tem ga Boris vpraša, kdo pravzaprav je? Pogovarjata se o njegovi profesuri v Etiopiji, predstavljanju Jugoslavije v Indiji in njegovi ambasadorski vlogi v New Yorku, kjer je bil prvi predstavnik samostojne Republike Slovenije. Ne uide jima arbitražni sporazum, kandidatura za nestalno članstvo Varnostnega sveta,  pogovor o blišču in realnosti diplomatskega poklica ter vrsta drugih kulskih zgodbic. Gajst!

Prva gostja je prva ženska na položaju ministrice za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije. Z njo se Boris pogovarja o karieri, aktualnem dogajanju, slovenski kandidaturi za Varnostni svet OZN. Dotakneta se  premika v »jedrno Evropo«, feministične zunanje politike, Evrovizije, vojnev Ukrajini, Rafe in Djokovića, novinarstva in politike.