Ameriške volitve 2024 (raziskovalni meni).).
Jesenska edicija Gajstovega raziskovalnega menija, se posveča najbolj pričakovani volilni bitki leta 2024. Na volitve so tako odšli v Indiji, Avstriji, Salomonovih otokih, ZK, na Hrvaškem in še marsikje, ampak tiste najbolj pričakovane in najbolj medijsko pokrite so seveda volitve v ZDA.
Želimo zajeti širšo sliko ameriške družbe. S pomočjo člankov, knjig, dokumentarnih filmov, podkestov in glasbe prikazati ozadje države, ki je na nekakšen način polna nasprotij in nad katero so nekateri navdušeni, drugi pa jo vidijo kot krivo za večino problemov današnjega sveta. Seznam alergenov je seveda na zadnji strani. Nujno poglej.
Dobrodošli v politični jeseni.
- Shapiro, Chomsky, Štefančič, Mearsheimer, Trump,…
- Slike, Filmi, Članki, Podkasti.
- Mišelinka.

izraelsko – palestinski konflikt (raziskovalni meni).).
Kaj je naša kolektivna odgovornost, ko nemočno spremljamo konflikt, trpljenje drugih? Empatija, izobrazba, analiza, pomiritev. Tudi če pozabite vse, kar vam povemo o dotičnem konfliktu, želimo, da vam ostane okvir za razmislek. Dobeseden analitičen okvir. Odločili smo se izdati okvir za samostojno raziskovanje.
Ta meni je za vse neučakane, radovedne, različnih okusov željne glavce. Tako kot konflikt je tudi meni kompleksen. Vsak ‘‘dish‘‘ skrbno dodaja k pestrosti izbora. Ne delamo se fine s kratkim menijem in majhnimi porcijami. Za radovedneže je tu tasting, za raziskovalce so jedi po naročilu. Za tiste s prehranskimi omejitvami, je lista alergenov na zadnji strani.
Veliko užitkov!
- Netanjahu, Pappé, Arafat, Krevs,…
- Slike, Filmi, Članki, Podkasti.
- Digestiv included.

Kako deluje?
Iz kje črpamo, ko sestavljamo raziskovalni meni?
Vsaka informacija nam lahko poda košček slike dogajanja v izbranem primeru. Zavedati se moramo, da gre pri obravnavanih temah za kompleksna vprašanja, ki zadevajo različna znanstvena dognanja, katerim so mnogi avtorji posvetili celo življenje. Takšne ugotovitve se potem posplošujejo in predvsem popularizirajo do točke, ko z njimi oprerira širša javnost. Ko se to znanje prenese v medijski prostor, ga vzporedno z aktualnim dogajanjem analizirajo mnogi strokovnjaki in (ne)strokovnjaki, ki skupaj oblikujejo določene predstave o konfliktu. Nekateri ostanejo pri pogovornih oddajah in člankih, drugi gredo tako daleč da posnamejo celo dokumentarno oddajo ali igrani film. Kakorkoli. Vsak medij znanje črpa iz nekje, pa naj bo neleposlovni kot znanstveni članek ali mednarodna pogodba ali pa vabljiv kot Hollywoodska filmska produkcija. Vsaka informacija sestavlja sliko – predstavo, ki jo na koncu delimo vsi mi.
Kako je sestavljen raziskovalni meni?
Vsak raziskovalni meni je podoben restavracijskemu. Torej ima rep in glavo. Hladne in tople, predjedi in glavne jedi. Za pred, med in po smo dodali še vinsko spremljavo in digestive (za bolj resne). Hladne predjedi so običajno lažje za prebavo, to pomeni, da ne zahtevajo pretiranega predznanja o mednarodnih odnosih, pravu, ekonomiji in podobno. Je pa stvar vseeno na nivoju, zato vam pred študijem svetujemo minimalno predznanje. Navsezadnje je to le mišelinka.
Kako naj študiram raziskovalni meni?
Raziskovalni meni je vseobsegajoč. Od specifičnih mednarodnih pogodb, do splošnih predstav o konfliktu. Za začetek vam svetujemo, da se o konfliktu izobrazite minimalno, da torej čas sosledja dogodkov (v grobem) ne bo težava. Potem pa hitro lahko začnete na prvi strani in vaš “timeline” poglabljate z navedeno vsebino.
Zakaj bi študiral raziskovalni meni, ko pa lahko vse izvem s Chat-GPTjem?
Wrong page Brudi 😉